• Nakupujte krypto, když o něm všichni mluví
   O kryptoměnách se dozvídáte nejvíce tehdy, když cena hodně padá, nebo hodně stoupá. Nejvíce se o něm dozvídáte, když cena stoupá. V tu chvíli všechna média píší o tom, jaké rekordy kryptoměny překonaly a jaké zisky předpokládají investoři. V tu chvíli se kryptoměny dostanou do podvědomí téměř každému. Někteří mávnou rukou, že tomu stejně nerozumí, ale někteří začnou přemýšlet, jak do toho co nejdříve vstoupit. A vzniká nákupní horečka, které se říká FOMO – strach s promarněné příležitosti. Noví investoři tak nakupují, když je cena nejvýše a doufají, že to stihli ještě před dalším navýšením ceny.
   Co je na tom špatně? Nákup za nejvyšší cenu sice nabízí předpoklad, že kupujeme něco cenného, ale to je jen iluze. Ve světě investic ti nejlepší nakupují na nejnižší ceně a prodávají na nejvyšší ceně. Ti kdo to nedělají, ztrácejí peníze ve prospěch těch chytrých. Nekupujte kryptoměny, když o nich mluví i vaše uklízečka!
  • Nakupujte to, čeho se dá nakoupit nejvíce
   Bitcoin a další špičkové kryptoměny jsou už tak drahé, že si nemůžete nakoupit jednu celou jednotku. V minulé špičkové ceně stál Bitcoin přes 69 tisíc dolarů. To je téměř milion 700 tisíc korun za jeden jediný Bitcoin. Ale třeba takové Cardano stálo v té době jen 2,5 dolarů. To bylo nějakých 55 korun. Zatímco Bitcoinu si můžete za 550 korun korun koupit trapný zlomek u Cardana je to veselejší – celých deset mincí.
   Co je na tom špatně? Nejvíce padají ty kryptoměny, kterých si můžete nakoupit, co hrdlo ráčí. Ty co jsou nejdražší obvykle drží svou cenu. Na špičce je Bitcoin, v současné době následován Ethereem. A ano, některé nové kryptoměny vystřelí až na tisícinásobky ceny, klidně během jednoho dne. Ale stejně tak rychle umí padnout.
  • Sledujte své investice každý den
   Je to Vaše investice a máte plné právo sledovat, jak se Vaší investici daří. Tak si sedněte k počítači a zvažte, zda se Vám investice vyplatí. Každý den, týden sledujeme jak se naší investici daří. Chceme přece, aby nám naše investice vynesla alespoň 3% nad inflaci. Pokud cena hodně klesne, nemá to přece smysl, nebo ne?
   Co je na tom špatně? Nejlépe tuto chybu popsal legendární investor, Věštec z Omahy, Warren Buffet. Ten řekl, že pokud si koupíte nemovitost, také nesledujete, kolik každý den může stát. V každém případě platí, že pokud budete sledovat trh každý den, můžete přijít nejen o peníze, ale hlavně o nervy. Trh s kryptoměnami je totiž divoký západ investování a žádný rozumný investor nesmí počítat s krátkodobým výkyvem ceny. Bitcoin a ostatní kryptoměny, totiž mohou během dne klesnout klidně i o 20%.
  • Najděte nejjednodušší řešení nákupu
   To co je nejjednodušší, je určitě to správné. Vždyť nákup kryptoměn je možný i prostřednictvím velmi důvěryhodných institucí. Například kryptoměnových burz. Tam necháme veškeré naše prostředky a počkáme si, kdy se nám zhodnotí. Co špatného můžeme čekat u institucí, které jsou dokonce registrované na burze?
   Co je na tom špatně? Žádná burza není natolik silná, aby byla schopná odolat výprodeji kryptoměn. Chová se podobně jako banka, nemusí mít dostatek peněz, na případný výprodej. Pokud dojde k hromadnému výkupu likvidity, kryptoměnová burza zkrachuje, stejně jako kterákoliv banka. Také, nemusí být schopna odolat nájezdu hackerů, kteří vždy najdou skulinu v systému. Nejlepší řešení je distribuovat veškeré nakoupené prostředky na hardwarovou peněženku ihned po nákupu. Doporučení – Hardwarová peněženka Trezor!
  • Nechte si poradit
   Najděte si opravdu dobrého kamaráda, který už má zkušenosti s nákupem kryptoměn. Nebo místního odborníka a nechte si poradit. Vždyť přece, kdo by měl mít více zkušeností, než ten, kdo s kryptoměnou už pracuje? Koneckonců, v případě že vám poradí špatně, máte koho vést k odpovědnosti!
   Co je na tom špatně? Odpovědnost za vlastní peníze si nese každý sám. Přenášet odpovědnost za vlastní chyby je nejen nezodpovědné, ale hlavně hloupé. Spoléhat na cizí zkušenost je sice cenné, ale není nad vlastní studium a čerpání z více zdrojů. Kryptoměnové nadšení je jistě dobrá věc, ale musí pramenit ze znalosti . Nikdy neinvestujte do ničeho, co neznáte! Pokud by vám chtěl kamarád opravdu poradit, měl by vám sdělit množství zdrojů, kde si informace najdete.
  • Staňte se obchodníkem – traderem
   Nakupujte kryptoměny při propadu a prodávejte při zvýšení ceny. Využijte své schopnosti, nebojte se trhu, vždyť trefit vrchol nevyžaduje mít vzdělání inženýra, to zvládne každý. Jen mít cit pro trh. Koneckonců, jak vlastně ti nejlepší investoři k bohatství přišli? Zrovna ten nejlepší investor na světě, Warren Buffet říká: “ „Investování není raketové inženýrství, kde člověk s IQ 160 poráží protivníka s IQ 130.“.
   Co je na tom špatně? Obchodování je řemeslo. Stejně jako každé jiné. Vyžaduje znalosti a zkušenosti. Skutečně to není o tom, že se obchodníkem narodíte. Ti nejlepší obchodníci připouštějí, že i se svými zkušenostmi a znalostmi mají štěstí, když dosáhnou 60% úspěchu. To znamená, že na 4 prohry jim vyjde 6 výher.
  • Spolehněte se na doporučení investičních špiček
   Sledujte odborníky a chovejte se stejně. Pokud se dozvíte, že Elon Musk investuje do nějaké firmy, udělejte to také. Pokud vám Buffet sdělí, že investoval do Microsoftu, udělejte to také. Ani jeden z nich se svými investicemi netají, naopak spíše chlubí.

Co je na tom špatně? Následovat velké investory by mělo být bez rizika. Jenže my nemůžeme vědět, z jakého důvodu investor aktivum nakoupil. Je to proto, že ho chce uchovávat po delší dobu? Nebo proto, aby firmu nakoupil a zlikvidoval? Nebo proto, aby jejím nákupem zhodnotil jinou investici? Pokud by se vyplatilo následovat chování těch největších, proč to všichni neudělají? Proč všichni nebohatnou stejně rychle, jako ti největší? Prostě proto, že i při nejhlubším studiu chování těchto hvězd, neznáme jejich motivaci a jak skutečně přemýšlejí. Navíc, a to je důležité, až na výjimky investoři neoznamují úmysl nakupovat, ale výsledek obchodu. Zpoždění mezi obchodem a oznámením je většinou zásadní.Výjimky, kdy investoři oznamují úmysl nakoupit, mají většinou spekulativní důvody. Pokud chcete kopírovat úspěšné investory, nakupte si jejich akcie. Krásným příkladem je akcie Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Tato akcie dlouhodobě poráží i fond S&P 500

 • Známá tvář v reklamě na kryptoměnu
  Nakupujte jen kryptoměny, které inzerují známé tváře. Například nejznámější český miliardář Petr Kellner. Jarda Jágr, nebo Pavel Nedvěd. Následujte reklamu, ve které figuruje známý herec Matt Damon. Nebojte se investovat do kryptoměn, o kterých na Twitteru hovoří nejbohatší člověk na světě Elon Musk.
  Co je na tom špatně?
  V současné době probíhá několik trestních řízení proti podvodníkům, kteří zneužívají známé tváře k propagaci kryptoměn. Osobnosti se až po zveřejnění reklamy dozvídají, že je jejich tvář zneužita k podvodnému jednání. Reklamy obvykle obsahují i odkaz na stránky, kde si můžete kryptoměnu nakoupit. Typickým znakem těchto stránek je nabídka vysokého zhodnocení vašich prostředků, někdy dokonce garance zisku. Stránky bývají doplněny počítadlem účastníků, aby měl nový návštěvník dojem, že sice nákup stihl, ale na poslední chvíli. Vše směřuje jen k čerpání financí z kapes investorů. Mimochodem, ani Matt Damon v reklamě není zárukou serióznosti projektu. Koneckonců i on se dá najmout za slušnou částku k propagaci problematických, nebo dokonce podvodných projektů.
 • Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte.
  Každý investor, skutečně každý vám diverzifikaci doporučí. Jedná se o rozprostření peněz mezi více projektů, rozdělení rizika investice. A tak zatímco vám jedna investice padá, druhá směřuje nahoru.
  Co je na tom špatně?
  I diverzifikovat se musí umět. Pokud vsadíte jen a pouze na svět kryptoměn vězte, že máte možnost vsadit na úspěch několika tisíc projektů. Když se podíváte zpět v čase, zjistíte že na vrcholu zůstávají jen tři až čtyři projekty, do kterých mělo kdy smysl investovat. Sázka na ostatní tak představuje jistou ztrátu.
 • Spolehněte se na důvěryhodnou a velkou firmu
  Nakupujte kryptoměny jen na velkých směnárnách a tam je také můžete ponechat. Některé směnárny, nebo burzy jsou dokonce kótované na NewYorské burze. To znamená, že se považují za důvěryhodnou společnost, které činnost podléhá dohledu amerických regulátorů. Musí se tedy chovat podle pravidel. Jedná se o firmy, které mají tržní kapitalizaci v řádu miliard dolarů.
  Co je na tom špatně? Držení kryptoměn na burzách a směnárnách je vždy rizikové. Především proto, že tak stále udržujete spojení svého krypta s běžným finančním ekosystémem. Může se tak stát, že i tak velká a důvěryhodná firma zkrachuje, může dojít k hacku a nelegálnímu stažení vašich kryptoměn, může dojít k zablokování vašeho účtu z důvodu podezření z praní špinavých peněz a může se dokonce stát, že se najde šikovný, nenechavý zaměstnanec, který si rád přilepší ke svému odchodnému. Krásným příkladem je japonská burza Mt. Gox. Jedna z nejdůvěryhodnějších a největších burz, která přišla o více než 850 000 bitcoinů svých uživatelů. Takže co s tím? Ihned po nákupu si stáhnout své kryptoměny na svou hardwarovou peněženku, nejlépe český Trezor.
 • Nakupujte kryptoměny pomocí aplikace
  Pořiďte si aplikaci do telefonu a nakupujte jednoduše a kdykoli. Nejlepší je účet Revolut. Je tam několik desítek kryptoměn, samozřejmně včetně Bitcoinu. Poplatek za nákup je téměř zanedbatelný a svou investici můžete průběžně sledovat v přehledném grafu. Navíc vám aplikace ukazuje jak si vaše investice vede v procentech a v celkové částce. Komfortní řešení. Ostatně, takových aplikací je mnohem více, Revolut je jen nejznámější.
  Co je na tom špatně? V tomto případě úplně všechno. Především. Opět spoléháme na jednu firmu a zjednodušujeme si cestu. Firma nám může z jakéhokoli důvodu zablokovat účet a dovolat se na support je někdy problém. Aplikace je sice v češtině, ale telefonická podpora je v angličtině. Nakoupit můžeme kdykoli, i tehdy, když se na nákup moc nesoustředíme. Nabízí se možnost nakouoit v přívětivém rozhraní aplikace množství i bezcenných kryptoměn a to že máme investici stále na očích svádí ke gamblingu – spekulativním nákupům pod vlivem emocí. I nákup kryptoměn může být návykové. Opět zde hrají největší roli dvě základní emoce. Strach a chamtivost. Tato aplikace je k vytvoření zhoubného návyku jak dělaná. Já osobně znám jednoho nováčka, který si nakoupil na základě zaručené informace kryptoměny v hodnotě 30 tisíc korun. A co je horší, dokonce si na investici půjčil. Teď, v bearmarketu přišel o 80% svých investic a k některým se už ani nedostane, protože je prověrka trhem odsoudila k poklesu na nulu. Aplikace vás nenechají spát. Několikrát denně sledujete jak na tom jste a snažíte se vydržet dlouho do noci, protože nejvíce kurzových pohybů se odehrává právě po půlnoci.