Máme tři optimální možnosti, jak začít investovat do akcií:

  1. Prostřednictvím aplikace
  2. Prostřednictvím investiční společnosti
  3. Prostřednictvím brokera

 

Prostřednictvím aplikace

Výhody – nejjednodušší realizace nákupů, jednoduchá obsluha, jednoduchá registrace

Nevýhody – možná nespolehlivost aplikace, špatný, případně zcela chybějící servis v případě potíží

Využitelné aplikace (bez prvotního velkého vkladu):

  1. Revolut – online banka, která má ve své funkcionalitě i nákup kryptoměn a akcií. Ideální pro začátečníky. (Prvotní vklad 0,-Kč)
  2. XTB – Aplikace xStation nabízí pokročilé nástroje pro technické investory a obchodníky s mnoha indikátory a velkou nabídkou aktiv. (Prvotní vklad 1000,- Kč)
  3. Capital.com – obchodování CFD (“Contract for Difference”) různých tříd aktiv, včetně měn, komodit, indexů, akcií a kryptoměn na své vlastní mobilní aplikaci na obchodování  a ovládání je opravdu velice jednoduché a intuitivní.

Prostřednictvím investiční společnosti

Výhody – osobní sjednání, transparentní podmínky, kvalitní servis. Pokud si sjednáte investování u své banky, můžete si i dojednat další výhody v souvislosti s obsluhou investice.

Nevýhody – omezená nabídka, možný výprodej nevhodných produktů

Prostřednictvím brokera

Výhody – osobní jednání, špičkový servis

Nevýhody – vyšší vstupní obnos

Strategie Husákových dětí:

  1. Navštivit investiční oddělení své banky a poradit se se svým bankéřem jak investovat do ETF S&P 500, popřípadě jiných fondů
  2. Navštívit investiční oddělení jiné banky, pokud vám nevyhovuje nabídka vlastní banky

 

Pokud má někdo zájem si investování do akcií jen vyzkoušet, je vhodné využít aplikaci Revolut. Ale  i toto „zkoušení“ má svá pravidla. Především je potřeba si uvědomit, že je má investování smysl jen v dlouhodobém výhledu. Přesněji řečeno. Vklad se nemusí danit, pokud akcii držíme déle než 3 roky. To je mimochodem minimální rozhodná doba, která by nám měůla sdělit, zda držíme hodnotu, nebo jen bezcené aktivum.

Ohledně daní malý tip: Pokud na konci kalendářního roku prodáme ztrátová aktiva, a zase je nakoupíme (pokud věříme v jejich budoucnost), realizujeme v očích finančního úřadu ztrátu, která se dá odepsat z případného zisku, získaného prodejem jiného, hodnotného aktiva