Důležitý poznatek! Nejhorší nápad, jak investovat do kryptoměn, je nechat to na někom jiném. Zbavit se odpovědnosti za vlastní peníze a svěřit je nějaké firmě, popřípadě „kamarádovi“, nebo známému. Investování do krypta  dnes není technicky problém, a s trochou úsilí se to skutečně naučí každý!

Proto se pustíme rovnou do strategie vhodné pro Husákovy děti:

  • Zaregistrujeme se v krypto směnárně. Máme na výběr z více firem a já mám dobrou zkušenost s Coinbase. Jednak je jedna z největších a potom – má obvykle dobrý kurz a bez zbytečných poplatků. Na konci této části si však můžete vybrat jinou směnárnu – podle recenzí. Můžeme si trochu pomoct videem Druida z Hané, Kicoma. Mimochodem i já jsem na jeho rady dal a neprohloupil jsem, za což mu děkuji.

  • Poplatky za SEPA platbu už jsou tak trochu o něčem jiném, jsou téměř na nule. Přestože je možné EU vyčítat cokoli, v tomto sehrála klíčovou roli. Rychlost převodu je otázkou několika minut. K registraci je rozhodně vhodná mobilní aplikace, právě proto, že si můžete fotit dokumenty, které po vás bude Coinbase chtít. Pokud budete mít problém s angličtinou, využijte Google překladač a vůbec se za to nemusíte stydět. V průběhu registrace se můžete setka s tím, že systém nepřijme vaši fotografii. Stačí změnit světlo, nebo úhel snímku a bude to fungovat.

 

 

  • Máme zaregistrováno, jak si tam pošleme peníze a jak nakoupíme? Pomůžeme si dalším Kicomovým videem, který to popisuje velmi podrobně. Doporučuji na jiném počítači spustit toto video, občas si ho zastavit a na jiném postupovat přesně podle instrukcí. Pokud nemáte k dispozici dva počítače, spusť te si video, stránky své banky a stránku Coinbase v různých prohlížečích, video si vždy zastavte mezerníkem a přepínejte mezi prohlížeči pomocí stisku levé Alt klávesy  a Tab (vlevo uprostřed, dvě protiběžné šipky).  Rozhraní jiných bank je samozřejmně trochu rozdílné, stejně jako rozhraní na Coinbase. Ovšem základní údaje jsou stejné.

  • Ze začátku vypadají SEPA platby jako složitá operace, ale vzory platby si můžete uložit a na nějaké vyplňování pak můžete zapomenout. Rozhodně je vhodné si první platbu vyzkoušet na malé částce (například těch 10 EUR). Cvičení dělá mistra, takže si to vyzkoušete víckrát.

Výhoda tohoto řešení je, že odpovědnost za transakci je jen na vás. Vy odpovídáte za své peníze, vy si můžete nastavit v jakém kurzu budete mít o kryptoměnu zájem, nikdo vám do transakce nezasahuje a nelimituje ji. Jedná se o přímý nákup bez prostředníků a pokud byste si na to sjednali firmu, udělala by to takto a nechala by si za to od vás zaplatit.

  • Pokud jste postoupili až sem, jste hrdými vlastníky kryptoměny (záměrně nepíšu Bitcoinu, i když já bych nevolil nic jiného). Z tohoto účtu si ji můžete stáhnout, směnit zpět na EURa a poslat zpět na svůj účet. Můžete si také průběžně ověřovat, jakou má vaše krypto cenu.

 

Čeština Fiatměny Kryptoměny Platba Registrace Výhody Nevýhody
ANO EUR, CZK BTC, BCH, LTC, ETH, ZEC, XRP Krypto, převodem Nad 200 EUR čeština Malé, časté objednávky méně výhodné kvůli poplatkům
SimpleCoin je online směnárna fungující už od roku 2013, a to u nás v České republice. Je spolehlivá, jednoduchá a ideální, pokud chcete směňovat české koruny.
Čeština Fiatměny Kryptoměny Platba Registrace Výhody Nevýhody
NE EUR, CZK Více než 7 Krypto, převodem, GoPay ANO Nízké poplatky Registrace
Coinmate je zákazníky prověřená směnárna a burza v jednom fungující už od roku 2014. Webové stránky i platformu má sice v angličtině, vznikla však v Česku, a tak podporuje obchodování i s CZK. Jejím hlavním cílem je udělat kryptoměny přístupnější pro širokou veřejnost.
Čeština Fiatměny Kryptoměny Platba Registrace Výhody Nevýhody
ANO CZK Více než 13 Krypto, převodem Nad 1000 EUR Jednoduchost Ne vždy dobré recenze
Pod zkratkou CCshop se skrývá Crypto Currencies Shop, neboli doslova Obchod s kryptoměnami. Nabízí nákup kryptoměn za české koruny, případně zpětně – nákup koruny za kryptoměny. Na výběr máte celkem 13 různých kryptoměn, a to včetně těch nejčastějších jako Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo Ethereum. Pověst směnárny CCshop byla bohužel pošramocena kvůli útoku hackerů a vykradení peněženek některých klientů. V poslední době ale žádné další negativní recenze mimo tuto aféru nepřibývají.
Čeština Fiatměny Kryptoměny Platba Registrace Výhody Nevýhody
NE EUR, USD Více než 40 Krypto, převodem, platební kartou, výběry Paypal ANO Spolehlivost, transparentnost Registrace, bez češtiny,
Coinbase je zahraniční směnárna, kterou oceníte hlavně pokud chcete mít přístup k širokému spektru různých kryptoměn. Je spolehlivá a hlavně v zahraničí velmi oblíbená.